Haiku

- a pillanat kltszete -
A rgi Japnban gyakori dolog volt, hogy szerzetesek, szamurjok, kereskedk idnknt sszeltek egy kzs versrsra. Ezt a trsasgi kltszetet eleinte pusztn idtltsknt mveltk, de idvel a llek nemestsnek tjv (d) fejldtt, akrcsak az jszat, a kertrendezs, a kardvvs, vagy a kalligrfia.
A haiku tbb mint versforma: nll mfaj. Szlhazjban csak azokat az 5-7-5-s sorkplet verseket nevezik gy, amelyek a termszet brzolsn keresztl mly filozfiai, llektani tartalmat sugallnak. A mfaj mig legnagyobbnak tartott mestere Macuo Bas (1644-1694). Nem tallta fel a haikut, de emelte az nmvels tjv az eredetileg pusztn idtltsknt mvelt versfaragst. Bas negyvenves korig lltlag nem volt tbb egy rutinos kltnl. rett haikukltszete az utn bontakozott ki, hogy az 1682-es edi tzvszben elvesztette minden fldi vagyont, s lete vgig tart vndortra kelt. volt az els hadzsin, aki letformv tette a versrst, illetve a versrson keresztl tallt magra. A haiku mvelje gyakorolja a kitart, ber figyelmet, hogy rtallhasson a haikupillanatra: arra a ltvnyra, amelyet rdemes 17 sztagos versbe foglalni. A tmakivlaszts utn (a klasszikus haikuk esetben ez tbbnyire termszeti ltvny vagy jelensg) pedig gyakorolja az elmlylst, vagyis a lnyeg megragadsnak kpessgt. Ha kzvetlen kapcsolatba lpett a ltvny lnyegvel, akkor kpes a szemlyes lmnyt tadhat tapasztalatt alaktani; olyan verss, amely mg vszzadok mlva is friss s leters lesz:
Meghajoltatok az els h slyra, nrciszlevelek.
(Macuo Bas)
Ez a bels folyamat - ami tulajdonkppen egy szellemi gyakorlat - teszi a haikurst valdi kihvss, a szemlyisgfejleszts eszkzv. A haiku megalkotshoz szksges bels munkt megtapasztalva vlik vilgoss, hogy mirt mondta Bas egyik tantvnynak a kvetkezket:
"Aki egsz letben r hrom-ngy-t valdi verset, az mr haikuklt. Aki pedig eljut tzig, mester."
De mitl valdi egy haiku? Bas szerint attl, hogy visszhangot kelt az olvasban: tovbbrezeg benne, amikor "kicsomagolja" a pillanatba srtett ltvnyt. A legjobb haikuk tlpik az idt, s akr tbbszz v s tbb fldrsznyi tvolsg ellenre is beszdesek:
Fensges a csend! Sziklkat titat tcskcirpels.
(Macuo Bas)
A haiku klti erejnek msik forrsa a szemlytelensg. A kzvetlen tants s az "n kirsa" tvol ll a klasszikus haikukltszet eszmnytl. Az igazn sikerlt darabokban a szerz "nvtelen", httrben marad, szemlyisge pedig ttetszv vlik, szinte csak csatornaknt szolgl ahhoz, hogy paprra kerljn a vers, amelyet valjban a Termszet rt. Bas kt dolgot hangslyoz a mesteri szint elrshez: a kltnek egyrszt hsgesnek kell lennie a Szpsghez (fuga no makoto), vagyis tmban s stlusban mltnak kell lennie a haiku mfajhoz. Msrszt pedig arra kell trekednie, hogy a muland, konkrt tmn keresztl (rjk) felvillantsa, sugallja a mlhatatlant azt a rejtlyes kzppontot, amely a vltoz felszn mgtt van (fueki). Ennek egyik legszebb pldja az az ismert japn haiku, amely egy templom bronzharangjnak s a rajta szenderg lepknek az ellenttt emeli ki. A klasszikus haiku a zen-buddhizmus eszttikai alapelvei szerint pl fel. Ezek kzl az egyik legfontosabb a szono mama ('ppen ilyen') elve: a trgy megragadsa, pontosabban "felmutatsa" a maga valsgban, szpts, dsztgets nlkl:
Vihar kzelt. Mr a csigahzon is tftyl a szl.
(Macuo Bas)
A kvetkez elv a "nagy" megragadsa a "kicsin" keresztl. Ha pl. a tli hidegek kegyetlensgrl szl a haiku, akkor elg felmutatni egy verebet, amely nem tud inni a befagyott tcsbl. Ez a japn versels s tusfestszet technikjra egyarnt jellemz johaku, az 'resen hagyott tr' elve. Rszletezsre, kommentrra nincs elegend hely 17 sztagban. A tmr utals, a srts s a kihagys, a sejtets sokkal inkbb megfelel a haiku termszetnek:
Itt van ht az sz… Nem jut mr egy tnyrnyi rizsksra sem.
(Macuo Bas)
ppen terjedelembeli korltok miatt szmos dolog kimondatlanul marad, a haikuban sok rszlet a hinyval van jelen. Ezrt is tartjk pontszer versnek, amelynek ereje centripetlis, vagyis maghoz vonz az olvas kpzeletbl minden le nem rt, ki nem mondott rszletet - ahogyan sokszor a tusfestmnyek is pp a fehren hagyott felletekkel mondjk a legtbbet. Az vszzadok sorn kialakult ngy kzeltsmd, ill. lelkillapot, amellyel a hadzsin megragadhatja a ltvny lnyegt. A szabi-tpus haikuk a dolgok magra hagyatottsgt, egyedlvalsgt emelik ki. Jellemz pldja ennek a tpusnak Bas verse:
Varj vert tanyt elkorhadt, aszott gon szi jszakn.
(Macuo Bas)
A vabi-tpusba tartozk mindig valami kznapi dolgon keresztl ismerik fel az egyetemest, a trvnyszert, pldul egy fatrzs fgglegessgben a kitartst s szilrdsgot, vagy egy virgszirom fehrsgben a tisztasgot:
Fehr krizantm. Bimbdhoz a legkisebb porszem sem rhet.
(Macuo Bas)
Az avare-tpusba tartoz haikuk a lnyek s dolgok szksgszer elmlsrl, ill. az elmls nemes elfogadsrl szlnak; a klasszikus japn haikuk esetben tbbnyire a szirom- s levlhullsrl:
Kmforfa-harmat knnycseppenknt hullik a bborszegfkre.
(Macuo Bas)
A legritkbb tpus a jgen, ezek a versek a termszet sz szerint kprzatos pillanatait rktik meg, pldul egy hull sziromnak ltsz lepkt:
Lehullott szirom repl vissza az gra? Csak egy lepke volt.
(Macuo Bas)
Termszetesen minden eszttikai alapelvnl fontosabb a haiku megltsge s hitelessge, a tma megragadsrt kifejtett szellemi erfeszts. Erre utal Bas legkedvesebb mondsa is, amelyet tantvnyaira hagyott:
"Ne a mesterek lbnyomt kvesstek, hanem azt, amit k is kutattak!"
|