A gsk szerepe

A japn let jellege, a titkokkal, csodkkal tsztt japn kultra megkzelthetetlen s sokszor rthetetlen a nyugati emberek szmra. Leginkbb rthetetlen s flrerthet a nyugati trsadalmakban a gsk klnleges s rdekes szerepe. Sokan azonostjk ezeket a hlgyeket a prostitultakkal, s ennek kvetkeztben szmos flrerts keletkezett a teahzakban tevkenyked, mvszi tehetsggel megldott, nagyszer szrakoztat hlgyek szerepkrt illeten. Egszen msknt tl meg egy gst az tutaz klfldi, msnak ismeri meg, aki hosszabb ideig l Japnban, s merben msknt ltja s rtkeli a japn trsadalom.
A gsa szerves fggvnye a japn csaldi rendszernek. A japn ember nem szeret idegeneket fogadni a laksba, viszont nagyon kedveli a vendgeskedst, az gyek tertett asztal melletti elintzse blcs alapttele letmvszetknek. A hziasszonynak semmi keresnivalja nincs ilyen trsasgban, de az nem tagadhat, hogy egy szellemes, kedves n egszen ms irnyt ad a trsalkods menetnek, a vendgek hangulatnak. Ezt a krdst – hogy a vendgek szrakozzanak is, de a hziasszony mgse legyen jelen – a japn gsa-rendszer oldotta meg. A j gsa mindenek eltt a hziasszonyt helyettesti a hzon kvli vendgeskedsnl.
A gsa sz mvszt jelent, ezek a szp fiatal hlgyek bjos csevegssel, tnccal, zenvel, jtkokkal szrakoztatjk az ocsaja vendgeit. Mindenek eltt rzelmileg fggetlen, elfogulatlan lvn, fellpse biztosabb, clravezetbb, mindenkihez kedves. A j gsa magba egyesti mindazokat a kivl tulajdonsgokat, amelyeket a ni idellal szemben tmaszthatnak. Szp s szellemes. Mozdulatai elegnsak, mint gondolatainak kifejezsi formi. rt a politikhoz s kzgazdasgtanhoz, jrtas az irodalomban s a npmvszetekben. A gsa mindent elnyel, amit hall, semmit se ad vissza. Az igazi gsa erklcss.
Hossz vekig tart, mire elrnek erre a mvszi fokra, mire megtanuljk hogyan lehet minl kellemesebben s kultrltabban csevegve szrakoztatni a frfi vendgeket, s miben kell jratosnak lennik, hogy rszt vehessenek a sznpomps japn nnepeken. A gsk mvszi teljestmnynek szintje tjanknt s egynenknt vltozik.
Kyotban, Japn si fvrosban, ahol kpzsk a szoksosnl szigorbb, maikoknak – tnc asszonya – s geikoknak – mvszet asszonya – nevezik a gsa-jellteket, illetve a gskat. Hossz, fradsgos utat jrnak be, mire elsajttjk sajtos mvszetket. A nvendk maikktl elvrjk, hogy tanulmnyaik mellett kivegyk rszket a hzimunkbl. Ha hanamacsiban lnek, elleshetik a helyes viselkedst s ltzkdst, a szoksokat, korn bepillantst nyerhetnek mestersgk kvetelmnyeibe. El kell rnik, hogy szeressk s megbecsljk az oneszanok s az okesznok, ha sikerl megkedveltetni magukat, gymkodni fognak felette, gondjt viselik, segtenek problmik megoldsban, bevezetik az ozasikibe, bemutatjk vendgeiknek, st az okija anyja adoptlhatja is a gst.
A szorgalmas tanuls, letviteli s viselkedsi szablyok, eljrsok, szoksok, teendk, mvszetek elsajttsa a gsknak ktelez volt. Fontos rszei a klnfle ksznsek, udvariassgi gesztusok a vendgek, az okija s ocsaja inden lakja irnt. Minden elkpzelhet helyzetben hasznlatos viselkedsi szablyokra megtantjk a nvendket. Ezeket nem tananyagszeren sajttjk el, hanem nnjeik magatartst figyelve s utnozva.
Reggeltl dlutnig – 10-11 rtl dlutn 3-ig – egy klnleges tanintzetben tartzkodnak, ahol tncot, zent s teaszertartst tanulnak. A tanrk utn visszatrnek az okijba s hzimunkt vgeznek, majd 4 ra tjban elkezdenek kszldni a 6 rakor kezdd vacsorkra. A maikonak akkor is kszenltben kell vrakoznia, ha nincs dolga este, mert vratlanul is szksg lehet a szolglataira. A maikknak 1950 eltt nem volt szabadidejk, ma azonban egy hnapban 2 szabadnapjuk van.
A maiko belpse a gsa-trsadalomba
A gsk klnbz trsadalmi osztlyokbl kerltek ki. Voltak olyan lnyok akik vidkrl kerlnek a gsa-negyedekbe, k ltalban mveletlenek. Voltak, akiket a gsahzak a 9-10 ves korukban adoptltak – a szegnyebb csaldok gyermekeik utn tetemes sszeget kaptak, melyet, ha a gsa felszabadult, vissza kellett fizetni – s gskk vlhatnak a teahzak tulajdonosainak lenyai. Mivel sok rtegbl kerlnek ki a jelltek, elkpzettsgk s mveltsgk vltoz.
A maiko tanulkat egy-egy okijn vagy vacsorn keresztl veszik fel. Ennek mdja ltalban a szemlyes ajnls: csak gy lphetett kapcsolatba az okijval, ha bemutattk. Ha a folyamod nem ismer olyan szemlyt, aki ezt megtehetn, megkeresheti az okija szvetsget, amely lehetsget teremt neki a bemutatkozsra. Ha a bemutats megtrtnt, a folyamod a szleivel egytt ltogatst tesz az okijban. Ha megllapodnak, a jellt, mint sikomi-szan kltzik az okijba, ahol elszr szolglknt dolgozik, s kzben figyeli a maikokat s geikokat.
Ma a legtbb jellt 15 ves korban kezdi a tanulst, de van, aki csak 18 vesen, a kzpiskola elvgzse utn vlasztja ezt a hivatst.
A sikomi idszak kb. egy esztendeig tart. Ez alatt az id alatt a lny egyszer kimonban jr, hajt kedve szerint viselheti, de le nem vgathatja. A kimon viselst meg kell szoknia, s gyakorolnia kell, hogy az sszes kiegsztvel egytt magra tudja lteni az elrsoknak megfelelen. Sajtos mdon kell sszehajtani, s egy japn paulowniafbl kszlt komdban, a tanszuban tartani.
A sikomi-szan lete megerltet s napjai hosszak. Meg kell vrnia, amg a vacsorrl visszarkez nvrei vgeznek, s csak aztn tisztlkodhat, ha az okija minden lakja vgzett a tisztlkodssal – ez lehet akr hajnali 3 ra is – s msnap korn kell kelnie, hogy el ne kssen az iskolbl.
A kpzs els szakaszn sikeresen tljutva a gsa-nvendk kb. egy hnapra minari-szan lesz. Megtanul bnni a sironurival, s magra lti az ohikizurit.
Meg kell tanulnia, milyen a helyes testtarts, viselkeds, a vacsorahelyisgbe val belpskor trtn meghajls megkvnt mdja, s azt, hogy hogyan kell beszlni a vendgekkel, s az elvrt, hagyomnyos mdon szrakoztatni ket.
Ezt az idszakot a szan-szan-kudo zrja le, amikor maikov vlik a jellt. A maiko s oneszanja szakval knlja egymst, mindketten 3 kortyot isznak 3 kis csszbl, majd a maiko nneplyes mozdulatokkal csszt cserl az ocsaja okaszanjval, majd a tbbi t jelenlev elljrval. A maiko j nevet kap, mely magba foglalja nvre nevnek egyik betjegyt. Ez a szertarts jelzi, hogy hivatalosan is befogadtk a hanamacsi csaldba.
ltalban az oneszan is ahhoz az okijhoz tartozik, ahova a nvendk. A nvr feladata, hogy vdenct megtantsa arra, amit a hanamacsiban tudni kell, s tancsokkal lssa el. Egy szemlyben tantn s gym is.
A gsa-jelltek azonban nemcsak megfigyels rvn sajttanak el dolgokat, hanem iskolba is jrnak. A kezd gsa tanulsnak els napjn vgignzi a rangids gsa kszldst. Minden gsa-jellt egyforma frizurt hord, ez a vareshinobu nev hajviselet.
A tanterem
Az iskolban a tanterem ajtaja a folyos kzps rszrl nylik. A tgas tantermekben nincsenek szkek s padsorok, a padlt tatami bortja. A tantermek szma iskolnknt mindssze hrom-ngy. A teremben az egyik fal mentn egy nagy tbla hzdik, rajta egy sor akasztval, amin apr tblcskk lgnak, rajtuk vastagtott vonalakkal rt nevek. A falitbla a jelenlti v szerept tlttte be.
A hagyomnyos japn meggyzds szerint a mvszetek tanulst legjobb akkor kezdeni, mikor a nvendk hat ves, hat hnapos s hat napos. A mvszetet nem elmleti, hanem gyakorlati ton sajttjk el, ezrt ajnlatosabb minl hamarabb kezdeni, hogy bepljn a testbe.
Zene- s nekrk
Minden gsnak meg kell tanulni a samiszenen – sz szerinti jelentse: az zls 3 hrja – jtszani, mely egy gitrszer hangszer, keskeny fanyaka van, 3 dugval hangolhat. Teste egy kis fadoboz, melynek tetejre dobszer macskabr van rfesztve. Kis dobozban vagy tokban szlltjk. Sokszor elg sokig jtszanak rajta, s rendszeresen hangolni kell. Elsajttsa flttbb nehz, sajtos tehetsget, adottsgot s nagy szorgalmat kvn. Samiszen jtkban klnbz stlusokat sajttanak el a tanulk: nagauta, kijomoto, takivazu s utazava stlust. si mdszer segtsgvel sajttjk el a samiszen jtkot, azaz halls utn tanulnak meg jtszani a hangszeren. A samiszenzene legsibb formja a szambasz, eredetileg a sint fogadalmi tnchoz ktdtt. Kedvelt kezdszm ez a tradicionlis zenei koncerteken. A hangszeren jtsz gsa csak ujjai hegyvel rinti a hrokat s a hvelykujjval tjkozdik a hangszer nyakn. A csszsok megknnytse vgett selyembl kszlt als kntse ujjt flig rhzza a kzfejre.
A gsknak ms hangszereken is meg kell tanulni jtszani. Egyik legels tanulnivaljuk dobolni a cucumi nev kicsi dobon. A sznpadi fellpseken ksrik a tncosokat hat dobos s egy fuvols zenekarknt. Minden hangszerhez rteni kell egy kicsit. Trdel helyzetben jtszanak rajta, akrcsak a tbbi hangszeren, a vllon tartjk s kzzel dobolnak rajta. Az okava nev nagydobot a combra kell helyezni, a taikot llvnyra teszik s dobvert hasznlnak hozz. Mind a hrom dobon meg kellett tanulni jtszani, meg kellett tanulni a klnfle tsmdokat. Az egyik az ucsikomi, amikor a kart a test el viszik s visszakzbl tnek a dobra, a msik jellegzetes tsmd a szarashi amikor az egyik karral tnek a dobra, a msik kart pedig ezzel egyidejleg felemelik. Miutn a kznsg ltja a zenekar minden tagjt, minden mozdulatnak kifinomultnak, kecsesnek szpnek kellett lennie. A tants mdszere minden hangszeren egyforma volt, az oktat eljtszott valamit – eleinte egyszer dallamokat vagy csak egy-egy hangot – s azt a tanulk utnoztk.
A dob, a fuvola s a samiszen rk utn nekra kvetkezik. nekelni azoknak a lnyoknak is ktelez megtanulni, akik nem kpesek jl intonlni s sosem szlztak. Az rkon 5 daltpussal foglalkoznak rszletesen. Megtanulnak npszer balladkat, hossz trtneteket, elmesl dalokat a kabuki-darabokbl s rvid zens verseket eladni. Meg kell tanulniuk balladkat, verseket rni Haiki-formban. Ezeket mr egszen kis korban elkezdik tanulni.
A tnc
A zene mellett a tncnak is nagy szerepe van a gsk mvszetben. Br mindenkinek meg kell tanulni a tncok alapvet elemeit, csak a leggretesebb s legszebb gsk fejleszthetik mvszi fokra tnctudsukat. A gioni gsk a Inue Tnciskolba jrnak, amely a N sznhz hagyomnyait kveti, mg a pontocsi krzet tnciskoli a kabuki hagyomnyt tantjk. A tnclpseket is hasonl mdon oktatjk, mint a zent, a tanr eltncolja, megmutatja, s a tanulk leutnozzk. A maikok s a geikok nagy odaadssal kszlnek a pontos koreogrfira pl sznpomps tnceladsokra. A tncokat 10 fs csoportok adjk el, a mozdulataikat tkletesen ssze kell hangolni. A legismertebb tncelads a Cseresznyetncknt ismert Gion-Kubu-i Mijako. Az Inue tnciskola tncait csak nk tanthatjk. A Cseresznyetnc sznpadra lltsa bonyolult feladat, mivel a szenvedlyes zent s tncot tmrtetten kell bemutatni, ezltal gyorss s dinamikuss vlnak az eladsok.
A tncok kzl meg kell tanulni a Fudzsima- s Hanajagi-iskola tncait, majd Nisikava mester tncait.
Egyb mvszetek: teaszertarts – kalligrfia – ikebana
A zenei mvszeteken kvl nagy hangslyt fektetnek a tea-szertarts – szad oktatsra, mely a gsk kpzsnek nagyon fontos rsze. Clja nem felttlenl a teaivs lvezete, inkbb a j modor s az etikett bemutatsa, miltal gazdagodik az illet szemlyisge s kultrltsga. Minden mozdulata szertartsos: az dvzls, a tea elksztse, a cssze tnyjtsa, az ikebana rtkelse, de mg a fstlk illatnak lvezete is. A sokfle teaszertartsi stlus kzl az Omote-szenke nevt csak a hanamacsikban ismerik jl, az Ura-szenke nevt viszont mindenki. A teaivs szertartsa leginkbb trdepl helyzetben vgrehajtott tnchoz vagy meditcihoz hasonlthat, melyhez kifinomult, kecses mozdulatok tartoznak. A tea-szertarts elvgzse egy vagy kt gsa dolga, akik a vendgek eltt ksztik el hagyomnyos mdon a tet. A tea-ksztshez szp csszket, bambuszbl kszlt kis seprket hasznlnak. A tea porr trt levelekbl kszl, amit forr vzzel egytt egy habos zld masszhoz a maccshoz ntenek.
A gsk kpzshez tartozik, hogy jrtassgot szerezzenek mg a Sod – kalligrfia – illetve a Kado – ikebana, a virgrendezs – mvszetben. Az recsettel, fekete tussal paprra vetett rsjelek egy nll mvszet jellemzi. A tokonomk jellegzetes dszei: vszakokat, buddhista gondolatokat, knai kltemnyeket vagy japn mondsokat jelentenek meg. A Mijako tncnnepeken lltottk ki a maikok s geikok kalligrafit.
Az illemszablyok
A gsk kpzse legnagyobb rszben a megfigyels rvn val tanulson alapszik. A teahzakban nevelked gsa-jellt szerencssnek mondhatja magt, ugyanis remekl megfigyelheti, hogyan mozognak, viselkednek az idsebb gsk. A minerai idejben sok mindent kellett elsajttaniuk. Az oktatk nagy hangslyt fektettek a helyes magatarts oktatsra. Kpzsk olyan dologra is kiterjedt, mint az ajtnyits, az idsebbek megszltsa, a szobkba val belps, illetve a szoba elhagysa. Megtanultk, hogyan viselkedjenek idsebb trsaik jelenltben. Ha vrakozs kzben egy idsebb gsa lpett a gardrb-budorba, a cipt rgtn a cipllvnyra kellett helyezni. Segteni kellett a haori levetsnl, azt azonnal rendesen ssze kellett hajtani, majd a kzitskt, legyeztartt s minden egyebet, ami nla volt, az llvnyra helyezni. Ha az idsebb gsa ksve rkezett a bankettre, lehajtott fejjel illett ksznteni s tadni neki a helyet. A trsadalmi illemszablyok elsajttsa is a megfigyels rvn trtnt. Gyakorlatra kellett szert tenni abban, hogyan illik belpni egy helyisgbe, megtlteni egy szaks poharat, hogyan vegyk t az tnyjtott csszt s tegyk a helyre. Meg kellett jegyezni a teahzak felszolglinak s az idsebb gsknak a nevt, illenden ksznteni a fogadbizottsgot, a hakojkat s a hz egsz szemlyzett. Ezeket a mozdulatokat az idsebb gsktl, a nvreiktl tanultk meg s fejlesztettk mvszi fokra a tanulk.
ltzkds – kimoniskolk
Az illemszablyok mellett nagy hangslyt fektettek a gsk az ltzkdsk elsajttsra. Viseletk a kimon, melynek viselst szablyok rtk el. Ezek a szablyok nem sajtthatk el a foglalkozsok alkalmval, leginkbb a tncrk alkalmasak arra, hogy a gsk megtanuljk termszetesen viselni ezt a ruhadarabot, gy, hogy knyelmesem tudjanak benne mozogni. Csak gy lehet feltns nlkl beilleszkedni egy gsacsoportba. Gyakorolni kell, hogyan cssztassk finoman, enyhn csmps lbtartssal, kiss hajltott trddel az egyik lbukat a msik el, hogyan hajltsk enyhn vllukat s tartsk elegnsan karjukat a testk mellett jrs kzben. Minden vszaknak, nnepnek, htkznapnak megvolt a maga trendje, milyen szn, anyag legyen az ltzk. jvkor vastag s fnyes selyembl kszlt kimont ltttek. Februr, mrcius s prilis, valamint oktber, november s december hnapokban durvbb vagy finomabb szvs kreppselyemben pompztak. Mjus, jnius s szeptember viselete a kttt selyem kimon volt. Jniusban, augusztusban selyemgzbl kszlt ruht hordtak. Az iskolban s a htkznapokban vrsesbarna, vkony selyembl, vszonbl akari- vagy jociuri-selyembl ksztett kimont viseltek. Az ltzkdsen kvl nagy hangslyt fektettek a hajviselet s a sminkels elsajttsra.
A vizsga
Minden tantrgybl vizsgt kellett, hogy tegyenek a jelltek. A vizsgkat minden hnapban egy elre meghatrozott napon tartottk. Erre az idpontra alaposan fel kellett kszlni. Aki a vizsgn megbukott, 3 hnap utn ismtelhette meg. Aki hromszor megbukott, tehetsgtelennek nyilvntottk, kizrtk a gsa-jelltek kzl. A Simbasi-gsnak a kvetkezkben kellett jnak lenni: samiszen-jtk, Kijomot stlus nekls, Nasikava-tnc. A sikeres vizsga utn sszel s tavasszal be kellett mutatni a sznhzakban a hagyomnyos Azamura-tncokat, jniusban az Azamura-revt. prilisban s oktberben az Azamura-tncokban a 13 ves tanulktl a legkisebbekig mindenkinek a sznpadon kellett lennie. Akinek sikerlt a vizsga, kezdhetett kszlni az els fellpsre. Az ohiromt megelz 8-10 napon t gyakoroltk a minerait.
Mizuage
A gsa-jellt letben fontos esemny a mizuage, a szzessg elvesztse, melynek szintn komoly szertartsa van. A maikok szzessgt rversre bocsjtjk. Akiket a gsa-jellt nvre –kijell–, a maikonak meg kell ajndkozni egy ekubo nev stemnnyel. Majd a kivlasztott s megajndkozott frfiak elkezdenek az okija vezetjnl licitlni a jellt mizuagjra. Aki a tbb pnzt gri, az veheti el a maiko szzessgt. A jelltek tbbsge egy tucat frfit ajndkoz meg. Maga a szertarts szakivssal kezddik. Gyorsan lezajlik, de aki elveszi a maiko szzessgt, a gsa mizuage-patrnusa marad lete vgig, m ez nem jelent semmifle specilis eljogot.
Erikae – a maikobl gsa lesz
A maiko 20-21 ves korra lesz geiko. Az tmenetet az erikae jelzi: a maiko vrs gallrjt fehrre vltja. A kezd gsk fogaikat feketre festik, mely az rettsg jele. Ez a szoks a Heian-korra (794-1185) vezethet vissza. A szan-szan-kudoval szemben az erikat nem nneplik, nem ksri semmi szertarts. A felavatott gsa kztrlket s nosigamikat osztogat, s sorra ltogatja a hanamacsiban l bartait, ismerseit, majd elad egy kurokami-tncot.
Befejezs
A geiko szolglati ideje, melyet az okijban tlt, 5-6 v. Ezalatt az id alatt szolglja le mindazt, amit az okija r fordtott ruhzatban, anyagiakban, szeretetben, gondoskodsban. Szolglati ideje leteltvel fggetlenn vlik, maga irnytja letet. Tanulsa azonban nem r vget. Tbb rra is jr, hogy tovbb javtsa mvszi kpessgeit. Ezenkvl gyakran tovbbkpzik magukat otthon olvasssal, nyelvtanulssal a trzsvendgeik ignyeinek, rdekldsi krnek megfelelen.
A gsk feladata, kpzse, mint lthatjuk, nem mindennapi dolog. Hossz s fradsgos utat jrnak be, mg a sikomi-szanbl maiko, a maikobl pedig szabad s fggetlen gsk lesznek. A szablyok szigor betartsa, a rgi idk szoksainak s gyakorlatnak rzse folytn ezek az rdekes nk kzvettik a hanamacsik trsadalmnak finomsgait, Japn mvszetnek mltjt, fltve rztt kulturlis rksgeit. k az orszg mltjnak kztiszteletben ll lettemnyesei.
Szmagyarzat
danna prtfog, aki anyagilag tmogatja a geikt vagy a gst
ekubo sz szerint: mlyeds; stemny, melynek mlyeds van a tetejn, kzepn egy kicsi piros krrel
rk hla s ksznet illeti a cikkrt Yuni -t!!! |